Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S.) i Sport

Szkoła Patronacka

Regulamin Szkół Patronackich

Siatkarskich Ośrodków Szkolnych

Biuro S. O. S. Polskiego Związku Piłki Siatkowej rozszerza zakres działania projektu o szkoły patronackie, które z biegiem czasu mogą przejąć funkcję szkół dotychczas realizujących program S.O.S.

Program szkół  patronackich skierowany jest do tych  szkół, które chcą działaćw zorganizowanym systemie S.O.S realizując program popularyzacji i rozwoju piłki siatkowej, w szczególności gdy:

1. Szkoła chce realizować program piłki siatkowej poprzez przydzielenie wyznaczonym klasom dodatkowych godzin dla tej dyscypliny oraz dąży do podnoszenia kwalifikacji swoich nauczycieli przewidywanych do realizacji programu.
  2. Szkoła realizuje już program piłki siatkowej poprzez klasy z dodatkowymi godzinami przeznaczonymi na siatkówkę i planuje dalszy rozwój poprzez wprowadzenie klas sportowych prowadzonych przez nauczycieli ze specjalnością piłki siatkowej.
  3. Szkoła posiada już zorganizowany system szkolenia siatkarskiego poprzez klasy sportowe i chce aplikować o klasy S.O.S. w momencie spełnienia kryterium klasyfikacyjnego dotyczącego szkoły, uczniów i nauczycieli.

ZASADY

1. Zasadą powołania szkół patronackich jest złożenie aplikacji zaakceptowanej przez JST w której udokumentowane będzie spełnienie następujących warunków:
    1. Posiadanie bazy szkoleniowej pozwalającej na prowadzenie zajęć z piłki siatkowej lub umowę o możliwości korzystania z odpowiedniej sali sportowej.
    2. Podpisanie przez szkołę aplikującą o szkołę Patronacką, porozumienia o współpracy z przynajmniej 3 szkołami niższego szczebla tworząc tzw. Akademię S.O.S
    3. Przedstawienie programu rozwoju piłki siatkowej na najbliższe lata w którym uwzględnione jest zwiększenie  dodatkowych  godzin na piłkę siatkową, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, rozwój infrastruktury sportowej  oraz rozwój  Akademii S.O.S.,
    4. Deklaracji JST o gotowości do wsparcia w uzgodnionym zakresie  projektów lokalnych, centralnych i  unijnych z udziałem aplikującej  szkoły.
  2. Szkoły patronackie mogą aplikować o stworzenie klasy S.O.S po spełnieniu określonych warunków:
    1. Posiadanie odpowiednich warunków szkoleniowych pozwalających na efektywne prowadzenie zajęć z piłki siatkowej
    2. Posiadanie klasy sportowej o profilu piłki siatkowej, spełniającej kryteria kwalifikacyjne określone dla S.O.S.
    3. Prowadzenie wskazanej klasy przez nauczyciela z uprawnieniami piłki siatkowej.
  3. Każda Szkoła Patronacka (gimnazjum lub szkoła ponadgimnazjalna) może uzyskać status szkoły z programem S.O.S. w wyniku przejęcia klas innej szkoły dotychczas uczestniczącej w realizacji programu S.O.S..

OBOWIĄZKI

Szkoła patronacka ma obowiązek:

1. Kierowania nauczycieli na  kursy szkoleniowe przewidziane dla szkół patronackich
  2. Przeprowadzenia sprawdzianów dla najlepszych uczniów swojej szkoły i przedstawiania wyników  odpowiedniemu koordynatorowi wojewódzkiemu S.O.S.
  3. Prowadzenia akcji popularyzujących piłkę siatkową w środowisku
  4. Udziału w rozgrywkach Szkolnego Związku Sportowego.
  5. Wspierania  systemu opartego o  Akademie S.O.S.
  6. Umieszczenia logotypu S.O.S. w widocznym miejscu  na terenie szkoły, na stronie internetowej szkoły  oraz materiałach piśmiennych
  7. Przesyłania do biura S.O.S. materiałów, udokumentowanych zdjęciami, o prowadzonej działalności oraz rocznego sprawozdania podsumowującego.

PRAWA

Szkoła Patronacka ma prawo:

1. Zgłosić klasę o profilu piłki siatkowej do programu S.O.S. jeżeli klasa i prowadzący nauczyciel spełniają kryteria kwalifikacyjne.
  2. Aplikować o miano szkoły S.O.S. jeżeli przejmie klasy od innej szkoły realizującej program S.O.S.
  3. Do pomocy organizacyjnej i szkoleniowej dla swoich nauczycieli i szkół zrzeszonych w Akademii S.O.S.
  4. Do korzystania ze wsparcia sprzętowego uzyskanego w ramach programów lokalnych, wsparcia przez  PZPS  i programów unijnych (Erasmus+)
  5. Do posługiwania się logotypami S.O.S. w działalności związanej z popularyzacją programu.
  6. Delegować swoich nauczycieli  na nieodpłatne konferencje szkoleniowe prowadzone przez koordynatorów S.O.S.
  7. Delegować wybranych uczniów do udziału w turniejach  talentów S.O.S na szczeblu wojewódzkim,  regionalnym i centralnym oraz do innych akcjach organizowanych przez S.O.S. na warunkach określonych przez Biuro  S.O.S.