Nawigacja

Wymiana

Comenius


Młodzi ludzie: Przyszłość Europy

Już po raz drugi uczniowie Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim brali udział w realizacji projektu Comenius. Tym razem tytuł projektu brzmi: „Młodzi ludzie: Przyszłość Europy”.

W przedsięwzięciu uczestniczyło 150 uczniów i 10 nauczycieli górowskiego gimnazjum.

Projekt był realizowany od września 2012 do czerwca 2014 roku. Uczestniczy w nim, poza górowskim gimnazjum, jeszcze 6 szkół: Penair School w Truro, Instituto De Enesenanza Secundaria Huelin w Maladze, Cato Bontjes van Beek Gimnasium w Achim, Liceo Classico Vittorio Emanuele II w Palermo, Stratford Upon Avon School w Stratford oraz Tamperren Lyseon Lukio w Tampere.

Na realizację projektu szkoła otrzymała 20000 euro. W znacznej części przeznaczona kwota zostanie wydana na organizację i przeprowadzenie wizyt roboczych. 


Z wizytą u Szekspira … - Stratford Upon Avon, Wielka Brytania

 

Od nowego roku szkolnego nasza szkoła - Gimnazjum im. Jana Pawła II realizuje projekt „Comenius”. W związku z tym 11 września 2012 r. wyruszyliśmy z lotniska w Modlinie w podróż do Stratford-Avon. Ok. godziny 8.15 wylądowałyśmy na lotnisku London-Luton. Sam lot był dla nas bardzo ekscytującym przeżyciem. Z lotniska autobusem pojechaliśmy do Birmingham, a następnie do Stratford-upon-Avon, gdzie miałyśmy zostać przydzielone do rodzin. Na miejscu okazało się, że zakwaterowano nas u jednej rodziny, więc byłyśmy bardzo zadowolone z tej nowiny. Po przedstawieniu się i zapoznaniu się z planem na kolejne dni pojechałyśmy wraz z naszą rodziną do domu, aby odpocząć po długiej podróży.

 

Następnego dnia miałyśmy przewidziane zwiedzanie szkoły wraz z Jade - to właśnie u niej zatrzymałyśmy się. Szkoła w Stratford jest ogromna, uczęszcza tam ok.1500 uczniów. Wielka hala do ćwiczeń, boiska na podwórku, a poszczególne lekcje odbywają się na określonych piętrach. Na początku miałyśmy lekcję religii, a następnie języka angielskiego i geografii. W przerwie między lekcjami Jade zabrała nas na lunch, który u nich jest codziennością. Odbywa on się na dużej sali, około godziny 13.

 

Po ostatniej lekcji poszłyśmy do miasta z naszymi opiekunkami, aby trochę się rozejrzeć. Kiedy wróciłyśmy do domu, czekał na nas pyszny obiad. Przy obiedzie, który odbył się o godzinie 18:30, poznałyśmy się lepiej z rodziną i rozmawialiśmy o naszych zwyczajach w Polsce. Po długiej dyskusji udałyśmy się do pokoju, po czym poszłyśmy spać. I tak zakończył się nasz drugi dzień pobytu w Stratford.

 

Kolejnego dnia przyjechali uczestnicy „Comenius”' z innych krajów, mianowicie z Hiszpanii (Malaga), z Anglii (Truro), z Finlandii (Tampere), z Niemiec (Achim) i z Włoch (Palermo). Po zawarciu z nimi znajomości, zaczęliśmy rozmawiać na temat swoich krajów, szkół. Następnie po uzgodnieniu z nauczycielami zaczęliśmy  pracować nad projektami dotyczącymi  naszych krajów, kultur, zwyczajów itp. Pani Katarzyna Jakubowska nagrywała filmy, w których opowiadaliśmy o swoich państwach, miastach i szkole. Później wraz z Jade pojechałyśmy do miasta, aby spędzić z nią wspólnie czas. I tak minął nam kolejny dzień w Anglii.

 

Następnego dnia, znów spotkaliśmy się grupą młodzieży  z projektu Comenius i ponownie pracowaliśmy nad naszymi projektami. Po skończeniu prac i wspólnych chwilach, zaczęliśmy się żegnać, ponieważ już następnego dnia, czyli 15 września, czekał nas wylot do Polski. Po uściskach i słowach pożegnania rozstałyśmy się z grupą wspaniałych ludzi i udałyśmy się  wraz z Jade zwiedzać najciekawsze miejsca w Stratford , czyli: kościół, w których znajduje się grób Szekspira ,czy teatr Szekspira.

 

Po udanym dniu wróciłyśmy do domu, zjadłyśmy obiad, porozmawiałyśmy z rodziną, zrobiłyśmy ostatnie zdjęcia i poszłyśmy spać, ponieważ kolejnego dnia trzeba było wstać o 6, aby zdążyć na lotnisko na wyznaczoną porę. W dzień odlotu, pożegnałyśmy się z naszą rodziną i pojechałyśmy na przystanek, gdzie czekały na nas panie nauczycielki tj.  p. B. Kobusz, p. K. Jakubowska. Po wylądowaniu w Warszawie czekał na nas p. Dariusz Hawrylec, z  którym wróciłyśmy do Górowa. Ok. godziny 23 byłyśmy już na miejscu. Nigdy wcześniej się tak nie cieszyłyśmy. Po przyjściu do domu od razu poszłyśmy spać. Tak zakończyła się nasza przygoda z wyjazdem do Anglii.

 

Magda Prach i Kamila Górecka


Palermo

 

Kolejne spotkanie miało miejsce w Palermo na Sycylii. Gimnazjaliści udali się tam w drugim tygodniu listopada. Tym razem uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, odwiedzili Departament Turystyki, Sportu i Kultury w Palermo, gdzie zostali zapoznani z rozwojem turystyki sycylijskiej, włoskim rynkiem pracy. Intensywnie pracowali nad pomysłem stworzenia strony internetowej, która będzie produktem finalnym projektu. Pobyt na Sycylii nie koncentrował się wyłącznie na pracy. Młodzież miała okazję zwiedzić Palermo oraz pobliskie Cefalu, a włoscy koledzy okazali się wspaniałymi przewodnikami.

 

- Zawarte dzięki projektowi Comenius znajomości z pewnością przetrwają, już dziś rozmawiamy ze sobą za pośrednictwem facebooka, z niektórymi kolegami spotkamy się na pewno w Polsce w marcu 2014 – mówi jedna z uczennic Daria Górska.


Po wizycie w Finlandii

 

„Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety.”

Słowa reportażysty R. Kapuściński z pewnością były mottem pracy zespołu ds. projektu Comenius –realizowanego przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim. Tym razem metą było Tampere- miasto położone w południowej części Finlandii. To już trzecia wymiana młodzieży w ramach projektu. We wrześniu  uczniowie gimnazjum pojechali do Stratford Upon Avon, a w listopadzie do Palermo.

 

Tym razem w wymianie udział wzięło czworo uczniów: Julia Kociłowska, Wioletta Masiul, Magdalena Kierul oraz Krystian  Baniewicz. – mówi dyrektor gimnazjum p. L. Sapalska. Podczas prezentacji sprawozdań z poszczególnych zadań nasi uczniowie doskonale wypowiadali się w języku angielskim. Innym szkołom partnerskim tj. z Malagi, Palermo, Achim, Stratford oraz Truro spodobał się także pomysł podsumowania działań w formie gazetki polsko- angielskiej.

 

16 stycznia 2013 roku zaczęła się jedna z najfajniejszych przygód w moim życiu- mówi uczennica Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim- Wioletta Masiul. To wspaniale, że mogę uczyć się w szkole, która pozwala mi rozwijać zdolności językowe, stwarza możliwość poznania wielu ciekawych ludzi i zakątków świata.

 

W Tampere panował wówczas siarczysty mróz -30ᵒC, a my spacerowaliśmy po lesie i zamarzniętym jeziorze. Zimowa aura najwięcej radości sprawiła uczniom z Hiszpanii i Włoch, którzy nie są przyzwyczajeni do takiej pogody.- wspomina Julia Kociłowska.

 

Uczestnicy wymiany wraz z opiekunami zwiedzili m. in. Muzeum Werstas, gdzie poznali historię przemysłu tekstylnego. Spacerowali po nabrzeżu wodospadu Tammerkoski, który przez dwa wieki dostarczał energii rozwijającym się zakładom przemysłowym.

 

Obecnie przygotowujemy się do marcowego wyjazdu naszych uczniów do Malagi. Podczas wizyty w tamtejszej szkole odbędą się międzynarodowe zawody sportowe. Trzymamy kciuki za naszą drużyną.- mówi szkolny lider  ds. projektu Comenius p. B. Kobusz.

 

Joanna Gąsiewska


Wizyta w Maladze

 

Hiszpania to kolejne państwo, które w dniach 6-11 marca 2013 r. odwiedzili uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim w ramach projektu Comenius.

 

Gospodarzem spotkania było Gimnazjum J.E.S. Auelin w Maladze, mieście położonym w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzji, które oprócz  trójki naszych gimnazjalistów: Ewy Olszewskiej, Jacka Staszewskiego i Sebastiana Martula wraz z nauczycielami, gościło delegację ze szkół angielskich, włoskiej, niemieckiej i finlandzkiej.

 

Hiszpańska Malaga przywitała uczestników projektu obfitymi opadami deszczu, które okazały się zwiastunem słonecznej pogody i wysokich temperatur utrzymujących się przez pięciodniowy okres wizyty.

 

Biorący udział w spotkaniu uczniowie rywalizowali w różnego rodzaju konkurencjach intelektualnych i sportowych. Było o co walczyć! Wygrana drużyna decydowała, na jaki cel przeznaczy środki finansowe zebrane w ramach akcji charytatywnych przeprowadzanych we wszystkich krajach biorących udział w wymianie. Zadania nie były łatwe. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego (z naszej szkoły pani Wioletty Lugowskiej – Rohun) przemierzali kilkuhektarowy park w biegu na orientację, czy też przebijali się przez piaski plaży miejskiej w różnego rodzaju konkurencjach sportowych. Gimnazjaliści oprócz reprezentowania swoich szkół podczas zadań sprawnościowych, musieli również wykazać się m.in. umiejętnością zarządzania firmą tj., pozyskiwaniem środków finansowych na rozwój firmy, czy zatrudnianiem pracowników. W zmaganiach tych pomagała uczniom naszej szkoły, nauczycielka języka angielskiego, pani Katarzyna Jakubowska.

 

Oprócz oficjalnych spotkań w szkole i pracy nad projektem, hiszpańskie rodziny zapewniły naszym uczniom szereg innych atrakcji , takich jak zwiedzanie wzniesionego na wzgórzach miasta grodu La Alcazaba, zamku Gilbralfaro, średniowiecznej katedry czy muzeum Picassa.

 

Wizyta w Maladze była również okazją do zapoznania się obyczajami i kulturą tego kraju, a także niesamowitymi, trochę egzotycznymi dla nas, smakami hiszpańskich potraw. Następne spotkanie szkół uczestniczących w projekcie Comenius odbędzie się w grudniu w niemieckiej Achim. Czy będzie równie udane? Napiszemy.

                                                                        Anna Drabińska

*      *      *

To była już trzecia zagraniczna wizyta w tym roku szkolnym w ramach realizacji projektu Comenius. 

Podobnie jak podczas poprzednich podróży, tak i do Malagi pojechali uczniowie naszej szkoły, tym razem:  Ewa Olszewska, Jacek Staszewski oraz Sebastian Martul.

 

„Podróż do Hiszpanii była bardzo długa i męcząca, lecz gdy tylko wylądowaliśmy na lotnisku w Maladze, całe zmęczenie natychmiast minęło, a w jego miejsce pojawiła się ogromna ciekawość.  Jaka jest rodzina, u której zamieszkam? Czy  mnie polubią? Czy mój angielski jest wystarczająco dobry?

 

W maladze bardzo nam się podobało. Pogoda, jedzenie, różne ciekawe miejsca, a najbardziej oczywiście członkowie międzynarodowej grupy Comenius, z którymi od razu się zaprzyjaźniliśmy.

 

Pierwszego dnia poszliśmy do szkoły, gdzie czekało na nas wiele zadań, wymagały one znajomości języka angielskiego.

 

Następnego dnia pojechaliśmy do parku na grę terenową. Mieliśmy do pokonania duży dystans, lecz w dobrym towarzystwie czas płynął szybko i zanim się obejrzeliśmy, byliśmy już na mecie. Widoki w parku były przepiękne. Dużo czsu spędzaliśmy na plaży, grając w gry i rozmawiając.

 

Wieczorami spotykaliśmy się wszyscy razem i chodziliśmy do centrum miasta. To była świetna zabawa! Ostatnie dwa dni spędziliśmy z rodzinami, które pokazywały nam miasto, tadycyjne jedzenie i opowiadały o swoich zwyczajach. Największym dziwactwem były dla nas Polaków pora jedzenia obiadu o godzinie dwudziestej pierwszej, jednak szybko się do tego przyzwyczailiśmy i nie było żadnych problemów.

Ostatniego wieczoru była zorganizowana dyskoteka.

 

Gdy nadszedł czas pożegnania popłynęło wiele łez. Ikt nie chciał wracać do domu. Zawiązane tam przyjaźnie i wspomnienia będą dla nas ważne do końca życia.”

 

Ewa Olszewska

   *      *      *

„Moja podróż do Malagi rozpoczęła się od niezbyt miłego dla mnie lotu. Tuż po wylądowaniu z lotniska zabrała mnie rodzina, u której mieszkałem. Mój kolega, Hiszpan, nazywa się Dani, mieszka wspólnie z rodzicami i dwoma braćmi. Świetnie spędzaliśmy wszyscy razem czas. Graliśmy różne gry, oglądaliśmy mecze, jednak ciężko było mi się przyzwyczaić do nocnego trybu życia, zwłaszcza posiłki o dziewiątej, dziesiątej wieczorem.  Z grupą przyjaciół z grupy Comeniusa zwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca, wykonywaliśmy różne zadania, na przykład na orientację w terenie w parku El Morlaco. 

 

W Hiszpanii są inne potrawy niż w Polsce, jednak ja nie dałem się skusić na ślimaki.

 

Pobyt w Maladze upłynął szybko i z ciepłej Hiszpanii wróciliśmy do zaśnieżonej Polski. 

Ten wyjazd był dla mnie bardzo udany i będę czekał na odwiedziny nowych przyjaciół w Polsce w marcu 2014. Ciesze się, że szkoła dała mi możliwość takiego wyjazdu."

Jacek Staszewski


Po Achim

To już kolejne międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli w ramach projektu Comenius „Młodzi- przyszłością Europy”. Po Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech i  Finlandii młodzież Gimnazjum nr 1  im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim wraz z nauczycielami odwiedziła uczniów szkoły w Achim w Niemczech.

Uczniowie szkół partnerskich byli goszczeni przez rodziny niemieckie. Podczas  wspólnie spędzonych chwil wszyscy mieli okazję poznać lepiej kulturę, zwyczaje, kuchnię niemiecką, a także skorzystać z możliwości porozumiewania się w języku niemieckim i angielskim. 

Podczas zajęć w szkole uczniowie realizowali kolejne zadanie w ramach projektu, jakim była wspólna praca na rzecz potrzebujących. Wymieniali się poglądami na temat możliwości pomagania innym, zwłaszcza o wolontariacie. Finalnym produktem było zorganizowanie kiermaszu ozdób świątecznych w centrum handlowym, z którego dochód przeznaczono na rzecz dzieci chorych na nowotwór. Ozdoby zostały wykonane przez uczniów wszystkich szkół już w listopadzie.

-Wspólnie zaśpiewaliśmy też piosenkę, którą sami napisaliśmy - mówi Martyna Liszycka. Tematem piosenki były nasze przemyślenia na temat tego, co zyskaliśmy, pracując w projekcie.

Nauczyciele natomiast planowali już następne zadania do wykonania. Tym razem skupimy się nad możliwościami rynku pracy w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Finlandii oraz Polski. Efekty przedstawimy podczas następnego spotkania.

Z racji położenia Achim nie obyło się bez wizyty w fabryce samochodów Mercedes.

- To była dla  nas wielka atrakcja. Mogliśmy zobaczyć, jak powstaje samochód od samego początku aż do przeprowadzenia jazdy testowej - wspomina Monika Kimont , uczennica biorąca udział w wymianie.

Wspólne wyjście do kręgielni, zwiedzanie muzeum klimatycznego w Bremenhaven, czy też wspólne zakupy na jarmarku świątecznym w Bremen spowodowały, że młodzież szybko się zintegrowała.

- Bałem się,   że nie będę mógł się porozumieć z kolegami. Okazało się jednak, że moi nowi znajomi byli bardzo mili i zabawni. Zwłaszcza uczniowie z Hiszpanii i Włoch okazali się być bardzo otwarci - wspomina Jan Błażewicz, uczestnik wymiany.

- Dla mnie ostatni dzień był bardzo smutny, ponieważ musieliśmy się pożegnać z naszymi nowymi koleżankami i kolegami - podsumowuje Tomasz Dziadczyk, kolejny z uczestników wymiany. 

Następna wizyta będzie miała miejsce w marcu 2014 w Polsce, w Górowie Iławeckim. Wszyscy uczniowie związani z projektem Comenius już nie mogą się doczekać ponownego spotkania ze swoimi kolegami, wspólnych zadań, wycieczek.

 -Dla naszej szkoły to wielkie wyzwanie, ale postaramy się temu sprostać,  w końcu nie pierwszy raz organizujemy take przedsięwzięcie- dodaje dyrektor gimnazjum Dariusz Hawrylec.

Tak udana współpraca musi być kontynuowana, dlatego też nauczyciele wszystkich partnerskich szkół już planują wspólne aplikowanie do nowego projektu w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

Bożena Kobusz


Comenius Polska

W dniach 5 – 10 marca odbyło się przedostatnie spotkanie szkół, tym razem w Górowie Iławeckim. Przybyłą młodzież gościli w swoich domach gimnazjaliści biorący udział w przedsięwzięciu.

 Uczestnicy zjazdu zajmowali się problemem zatrudnienia. Porównywali możliwości i warunki pracy w poszczególnych państwach. Analizowali minimalny wiek zatrudnienia, zarobki, stopę bezrobocia oraz najpopularniejsze zawody. Podczas zajęć warsztatowych próbowali stworzyć wspólne CV – Europass. 
W trakcie wizyty uczestnicy mieli okazję zapoznać się z pracą Straży Granicznej i celników na przejściu granicznym w Bezledach. Obserwowali także tresurę psa.  Następnie odwiedzili Powiatową Straż Pożarną w Bartoszycach, gdzie mogli zapoznać się zarówno z warunkami pracy w tym miejscu, jak i wymaganiami stawianymi pracownikom przez pracodawcę. Ponadto uczestniczyli w prezentacji sprzętu strażackiego. 

- Przygotowaliśmy wizytę tak, aby w pełni sprostać wymaganiom projektowym. Postanowiliśmy zapoznać gości z pracą w służbach mundurowych, gdyż są to chyba najpopularniejsze zawody w naszym regionie. Instytucje, które odwiedziliśmy wykazały się ogromnym profesjonalizmem, wspaniale przygotowały się na spotkanie z uczestnikami projektu, zrobiło to na nich i na mnie osobiście ogromne wrażenie – stwierdza dyrektor górowskiego gimnazjum Dariusz Hawrylec. 

Oprócz pracy nad realizacją głównego tematu biorący udział w projekcie mieli też czas na integrowanie się podczas wspólnych zajęć. Do takich należały warsztaty rękodzieła, przygotowane przez instruktorów Centrum Barka w Górowie Iławeckim, w których młodzież uczestniczyła w piątek. W tym też dniu gospodarze spotkania – górowscy gimnazjaliści przedstawili przygotowaną wcześniej prezentację dotyczącą lokalnego rynku pracy. Obecna edycja Comeniusa zbliża się ku końcowi, dlatego też nauczyciele biorący udział w spotkaniu pracowali już nad ewaluacją programu oraz planowaniem przyszłych działań.  

- Jednym z produktów projektu będzie wspólna strona internetowa, na której będzie można zapoznać się z wszystkimi przedsięwzięciami, które podjęliśmy i w których uczestniczyliśmy podczas realizacji całego programu. Już wkrótce będzie ona aktywna pod adresem: ypef.org. Myślę, że nie jest to ostatnia edycja, w której uczestniczymy. Już dziś planujemy kolejne działania. To wspaniała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe, bo cały projekt realizowany jest w języku angielskim, a dla nauczniów udział udział w nim z pewnością stanowi dobrą motywację do nauki tego języka – dodaje szkolny koordynator projektu Bożena Kobusz. 

Podczas wizyty nie zabrakło też innych atrakcji. Młodzież odwiedziła redakcję Gońca Bartoszyckiego, miała okazję zwiedzić Bartoszyce i oczywiście Górowo Iławeckie. W sobotę wszyscy udali się do Olsztyna, gdzie odwiedzili Muzeum Warmii i Mazur oraz  starówkę. Mnóstwo wrażeń dostarczyła im zabawa na lodowisku. 

- Staraliśmy się, aby wszyscy koledzy i koleżanki cieszyli się z pobytu w Polsce. Organizowaliśmy im czas, wspólnie chodziliśmy do pizzerii, na bilard. Udało nam się nawet zorganizować grilla. Bawiliśmy się świetnie. Nic dziwnego, że rozstaniu towarzyszyły łzy – wspomina Ewa Olszewska, uczestniczka projektu. 

Pod koniec kwietnia górowscy gimnazjaliści udadzą się do walijskiego miasta Truro, gdzie odbędzie się ostatnie spotkanie uczestników programu Comenius.

- Bardzo dziękujemy Straży Granicznej w Bezledach, Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, redakcji „Gońca Bartoszyckiego”,  Centrum Barka w Górowie Iławeckim, Punktom Informacji Turystycznej z Bartoszyc i Górowa oraz wszystkim instytucjom partnerskim, które pomogły nam zorganizować i zrealizować wizytę w ramach programu. Liczę, że uda nam się wziąć udział w kolejnej edycji programu. Dla naszego gimnazjum to ważne doświadczenie. Pokazuje ono, że w  małych szkołach, w małych miasteczkach też otwiera się młodzieży okno na świat – podsumowuje dyrektor szkoły. 

Iwona Gajżewska-Kostka


Wizyta w Truro

Wizyta  miała charakter podsumowujący dwuletni okres realizacji projektu. Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad wpływem projektu na uczniów i ich rodziny,  nauczycieli, a także środowisko lokalne. Okazało się, iż uczniowie najbardziej byli zaangażowani w działania charytatywne oraz wolontariat. Każda szkoła wniosła do projektu ciekawe sposoby pomagania innym.  Kolejnym aspektem było zatrudnienie, pisanie Europass CV. Można sądzić, że zapoznanie się ze sposobami rekrutacji pracowników oraz  przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej pozwoli naszym uczniom, przyszłym pracownikom czuć się równoważnym uczestnikiem na europejskim rynku pracy.  Bardzo ważnym zagadnieniem okazała się oferta edukacyjna poszczególnych krajów, a polskie uczelnie wydają się być bardzo atrakcyjną alternatywą dla przyszłych studentów z partnerskich szkół. 

Podczas spotkania starano się też sporządzić listę wypracowanych podczas realizacji projektu produktów , co ze względu na ich ogromną ilość wydawało się niemal niemożliwe.  Część z nich można zobaczyć na stronie www.ypef.org, pozostałe na szkolnych stronach szkół partnerskich. Ponadto właśnie w Truro  wspólnie  stworzono broszurę na temat projektu, a młodzież podczas oficjalnego spotkania  z rodzicami, nauczycielami a także władzami lokalnymi przedstawiła sprawozdania z kolejnych wizyt. Ostatnim  punktem, wieńczącym to spotkanie oraz cały projekt było wspólne zaśpiewanie piosenki Comeniusa, do której słowa stworzyli uczniowie wszystkich szkół. 

Gospodarze wizyty zrobili też wszystko, aby oprócz ciężkiej pracy nad projektem w szkole goście mogli zobaczyć przepiękne widoki Kornwalii. Uczestnicy spotkania między innymi spacerowali szlakiem starych kopalni, zwiedzili małe nadmorskie miasteczko St. Ives. Na plaży Falmouth uczniowie mieli okazję pływać kajakiem. Odwiedzili też zakład Pastry Baker’s, gdzie powstają kornwalijskie przysmaki. 

Gościnność rodzin, w których przebywali uczniowie była też wyjątkowa. Wspólne kolacje, zakupy, spacery nad morzem, a nawet uczestniczenie w ważnych uroczystościach rodzinnych sprawiły, iż uczniowie - Karolina Wirboł i Aron Jazmin czuli się, jak długo wyczekiwani członkowie rodziny. „Warto było pojechać. Poznaliśmy miłych ludzi, zwiedziliśmy ciekawe miejsca i dzięki temu mamy wiele cudownych wspomnień” – mówi Karolina. „ Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócę” – dodaje Aron.

Na koniec należy dodać, iż dla nas to na pewno nie  koniec  współpracy. Planujemy już trzecie wspólne aplikowanie do programu, który pod nową nazwą Erasmus + umożliwi nam, mamy nadzieję, zrealizować nowe, atrakcyjne pomysły. 

Bożena Kobusz

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa
    ul. Sikorskiego 22
    ul. Szkolna 4
    11-220 Górowo Iławeckie
  • ul. Sikorskiego 22 (89) 76-11-830,
    ul. Szkolna 4 (89) 76-27-000

Galeria zdjęć