Projekt "Na tropie świeżego powietrza"

Nagłówek

„Na tropie czystego powietrza w Górowie Iławeckim”

Gmina Miejska Górowo Iławeckie otrzymała w ubiegłym roku z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie dofinansowanie zadania pn.: „Na tropie czystego powietrza w Górowie Iławeckim” w ramach programu priorytetowego: „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 160 000 zł, a dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie wyniosło 144 000 zł, tj. 90 % kosztów inwestycji.

Beneficjentami przedsięwzięcia są uczniowie szkoły podstawowej, przedszkola, nauczyciele, pracownicy administracyjni oraz rodzice uczniów.

Zagospodarowany teren poprawił estetykę terenu przyszkolnego, dzięki projektowi na terenie Szkoły Podstawowej w Górowie Iławeckim powstała ścieżka edukacyjna złożona z tablic edukacyjnych, małej architektury - 2 ławki, 4 tablice, zamontowano również czujnik jakości powietrza i zbudowano miasteczko rowerowe wraz z nasadzeniami roślin oczyszczających powietrze. Uczniowie szkoły (około 300) i wychowankowie Przedszkola Miejskiego (około 150) zyskali możliwość udziału w ciekawych zajęciach z edukacji ekologicznej. Z racji bliskości Zespołu Szkół z UJN, uczniowie tej jednostki (około 100 uczniów) mogą również korzystać z w/w infrastruktury.

Dodatkowo uczniowie naszej szkoły zyskali możliwość uczestniczenia w zajęciach edukacji komunikacyjnej, poznając zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, aby docelowo zdobyć kartę rowerową uprawniającą ich do korzystania z sieci drogowej.

Powstanie miasteczka rowerowego daje też możliwość organizowania konkursów oraz turniejów związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drogach, a ich zasięg z powodzeniem może wykraczać poza szkołę i miasto Górowo Iławeckie, aktywizując najmłodszych mieszkańców miasta i ich rodziców oraz poprawiać bezpieczeństwo na drogach. Takie działania mogą mieć również pozytywny wpływ na  poprawę zdrowia i kondycji fizycznej uczniów.

Opisywana inwestycja zapewni również aktywne i bezpieczne spędzanie przez uczniów czasu podczas pobytu w szkole i po lekcjach w towarzystwie rodziców. Zainteresowani będą mogli również korzystać z gier podwórkowych i ścieżki ekologicznej.

Informacja o  realizacji projektu dotarła do mieszkańców powiatu bartoszyckiego dzięki Telewizji Bart-Sat oraz publikacjom na stronie internetowej szkoły i profilu na Facebooku.