Nawigacja

Wymiana

Polsko - Niemiecka

Kolejna wizyta uczniów z Achim w górowskiej szkole

Od 18 do 25 września, w ramach wymiany szkolnej, w Szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim przebywała młodzież z  Cato Bontjes van Beek-Gymnasium z Achim w Niemczech. Wspólnie z uczniami z Polski niemieccy goście uczestniczyli w zajęciach szkolnych, poznawali atrakcje turystyczne, kulturę, zwyczaje i sposoby spędzania wolnego czasu rodzin polskich. Tradycyjnie wymianę wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy.

             Tym razem postanowiliśmy pokazać naszym gościom piękno Warmii i Mazur. Dlatego też spotkanie rozpoczęło się wczesnym rankiem 18 września w Olsztynie. Po wspólnym śniadaniu uczestnicy wymiany poznawali zabytki Olsztyna – odwiedzili Stare Miasto, Katedrę i olsztyński zamek. Mieli też okazję odwiedzić Radio Olsztyn i poznać „od kuchni” pracę dziennikarzy. Bardzo dużo emocji dostarczyła wspólna gra w kręgle oraz odwiedziny w gospodarstwie agroturystycznym, w którym można było spotkać piękne konie, zwierzęta domowe i leśne oraz wziąć udział w koncercie folklorystycznym. Po bardzo intensywnym dniu wszyscy chętnie udaliśmy się na nocleg do olsztyńskiego Kortowa.

Drugi dzień rozpoczął się śniadaniem a następnie wizytą w Parku Naukowo-Technologicznym, miejscu związanym z nowymi technologiami. Zapoznaliśmy się z działalnością Parku, sposobami zakładania i funkcjonowania firm. Bardzo ciekawa była wizyta w firmie farmaceutycznej, która specjalizuje się w produkcji probiotyków. Później udaliśmy się do skansenu w Olsztynku, aby zobaczyć jak dawniej żyli i czym się zajmowali mieszkańcy Mazur. Mieliśmy też okazję zobaczyć, jak wytapia się i formuje szkło w manufakturze szkła. Dzień zakończyliśmy zakupami w Galerii Warmińskiej w Olsztynie, a następnie udaliśmy się w drogę do Górowa Iławeckiego.

Kolejny dzień, to spotkanie z dyrekcją szkoły oraz udział w kilku lekcjach. Po południu cała grupa uczestniczyła w grze miejskiej, podczas której goście z Niemiec poznawali nasze miasteczko, jego historię i lokalne legendy.

                Nie sposób zapomnieć o wizycie  w lidzbarskim zamku. Nasi goście każdego roku cenią sobie ten właśnie punkt programu, dlatego też następnego dnia udaliśmy się właśnie do Lidzbarka Warmińskiego. Rozpoczęliśmy od zwiedzania gotyckiego zamku, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik. Później wszyscy relaksowali się w Termach Warmińskich, które pozytywnie zaskoczyły  gości jakością usług i ilością atrakcji. Po trzech godzinach wszyscy wracali do Górowa uśmiechnięci i pełni energii.

            Niedziela – to tradycyjnie dzień spędzony z rodzinami. Każdy z uczestników wymiany  wykorzystał go na swój sposób. Wielu było na wyjeździe w Malborku, inni w Olsztynie, jeszcze inni byli na wycieczce rowerowej po najbliższej okolicy.

W poniedziałek, 23 września, z rana młodzież uczestniczyła w lekcjach. Potem odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta p. Jackiem Kostką, który serdecznie wszystkich przywitał i wyraził swoją radość z wizyty gości z Niemiec. Tym bardziej, że właśnie powrócił ze spotkania w Verden – miasta partnerskiego Górowa Iławeckiego. Po południu świetną zabawę zapewniły uczestnikom wymiany zmagania sportowe.

                W przedostatnim dniu wymiany uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach artystycznych. Po dwóch godzinach pracy każdy mógł się pochwalić własnoręcznie wykonaną pracą – obrazem na szkle, rzeźbą z gliny lub pracą wykonaną techniką decoupage. Po południu odbyło się spotkanie w grupach, podczas którego członkowie wymiany  podsumowali wizytę oraz uzgodnili, co chcieliby robić w przyszłości. Efektem tego były kolaże tematyczne ze zdjęć, wykonanych podczas pobytu w Polsce.

Dzięki gościnności Pana Michała Drabińskiego i Jerzego Cichowlasa  dzień zakończyliśmy w gospodarstwie rybackim. Piękna pogoda pozwoliła nam skorzystać z przygotowanych przez gospodarzy atrakcji. Mieliśmy też okazję poznać gatunki ryb, które są tam hodowane oraz skosztować świeżej ryby.       

W środę, 25 września, rano  goście udali się do Olsztyna, aby stąd ruszyć w drogę powrotną do Achim.

Wymiana to sposób na wzajemne poznanie się jej uczestników, okazja do spotkań i rozmów, ale też wspólnej nauki i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Niewątpliwie to też okazja do praktycznego porozumiewania się w języku niemieckim i angielskim.

Spotkanie nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, dużego zaangażowania uczestników wymiany, nauczycieli oraz ogromnej pomocy ze strony rodziców uczniów, którzy  potrafili wzorowo się zorganizować. Wszystkim należą się wielkie podziękowania

Kolejne spotkanie odbędzie się w maju 2020 r. w Achim. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnych edycjach wymiany.


JDH

Wizyta uczniów z Achim w górowskiej szkole

W dniach od 22 do 28 września w Szkole Podstawowej w Górowie Iławeckim w ramach rewizyty przebywała młodzież z  Cato Bontjes van Beek-Gymnasium z Achim w Niemczech. W czerwcu tego roku górowianie przebywali w Niemczech. Niemieccy goście poznawali atrakcje turystyczne, kulturę, zwyczaje i sposoby spędzania wolnego czasu rówieśników z Polski. Mieli też okazję uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Tradycyjnie wymianę wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy. 

             Spotkanie rozpoczęło się wczesnym rankiem 20 września w Warszawie. Młodzi Polacy i Niemcy oraz ich opiekunowie przez dwa dni poznawali atrakcje turystyczne stolicy Polski. Odwiedzili Stare Miasto, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Pomnik Małego Powstańca. Byli też w Parku Łazienkowskim, gdzie wielkie zainteresowanie wzbudziły majestatycznie poruszające się pawie.

           Drugi dzień rozpoczął się od  wizyty na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Z tej perspektywy Warszawa wyglądała przepięknie. Później – zwiedzanie  centrum stolicy. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w Złotych Tarasach i obowiązkowej przerwy na małe zakupy.  Wieczorem uczestnicy wymiany wyjechali koleją do Olsztyna i dalej autokarem do Górowa Iławeckiego, aby około 20.00 spotkać się z rodzinami goszczącymi  młodych Niemców.

            Kolejny dzień – to pobyt w Lidzbarku Warmińskim. Spore zainteresowanie wzbudził pobyt w zamku, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik. Później relaks w Termach Warmińskich, które pozytywnie zaskoczyły  gości jakością usług i ilością atrakcji. Po trzech godzinach wszyscy wracali do Górowa uśmiechnięci i pełni energii.

            Niedziela – to tradycyjnie dzień spędzony z rodzinami. Każdy z uczestników wymiany  wykorzystał go na swój sposób. Wielu było na wyjeździe w Olsztynie, inni byli na wycieczce rowerowej po najbliższej okolicy, a jeszcze inni na ….. weselu!!!

            Następnego dnia grupa niemiecka spotkała się z dyrektorem szkoły, by następnie uczestniczyć w lekcjach razem ze swoimi przyjaciółmi z Polski. Potem odbyło się spotkanie w Ratuszu z Burmistrzem Miasta p. Jackiem Kostką, który serdecznie wszystkich przywitał i wyraził swoją radość z wizyty gości z Niemiec. Pokazaliśmy też naszym gościom najważniejsze zabytki Górowa Iławeckiego, czyli kościoły, muzeum Gazownictwa i Dreyse oraz Park Miejski. Po południu świetną zabawę zapewniły uczestnikom wymiany zmagania sportowe.

                W przedostatnim dniu wymiany, we wtorek rano wszyscy spotkali się w szkole, aby wziąć udział w  warsztatach artystycznych. Uczestnicy intensywnie pracowali, tworząc, często po raz pierwszy, swoje dzieło techniką decupage. Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie w grupach, podczas którego członkowie wymiany  podsumowali wizytę oraz uzgodnili, co chcieliby robić w przyszłości. Efektem tego były plakaty oraz kolaże tematyczne ze zdjęć, wykonanych podczas pobytu w Polsce.         

Następnego dnia (26 września) wcześnie rano  goście udali się do Olsztyna, aby stąd ruszyć do Achim.

- Wymiana to sposób na poznanie kultury polskiej i niemieckiej, to okazja do spotkań i rozmów, ale też wspólnej nauki i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. W końcu to też okazja do praktycznego porozumiewania się w języku niemieckim i angielskim  – podsumował tegoroczną wymianę dyrektor szkoły Dariusz Hawrylec - Oczywiście spotkanie nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, zaangażowania uczestników wymiany, nauczycieli oraz ogromnej pomocy ze strony rodziców uczniów. Wszystkim należą się wielkie podziękowania. Ustaliliśmy, że kolejne nasze spotkanie odbędzie się we wrześniu przyszłego roku również w Polsce. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w wymianie.


Uczniowie z górowskiej podstawówki z wizytą u niemieckich kolegów

W dniach od 5 do 11 czerwca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Górowie Iławeckim oraz wygaszanego już Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim uczestniczyli  po raz kolejny w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, w której tym razem udział wzięło 10 uczniów wraz z dwoma opiekunami z Górowa  oraz uczniowie z partnerskiego Cato Bontjes van Beek Gymnasium z Achim z Niemiec. Wymianę  wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

       Uczniowie z Polski wspólnie z przyjaciółmi z Niemiec realizowali projekty tematyczne: opisywali charakterystyczne budynki, pomniki z miasta Bremen, które mieli okazję zwiedzić.

            Poza zwiedzaniem młodzież spotkała się z przedstawicielami powiatu Verden. Uczniowie z Polski wraz ze swoimi parterami wymiany z Achim  uczestniczyli w zajęciach  lekcyjnych, podczas których mieli możliwość doskonalenia umiejętności językowych, poznawania kultury, zwyczajów i stylu życia rodzin niemieckich.

        Oczywiście nie zabrakło czasu na zabawę. Największą atrakcją, były dwa dni spędzone w Berlinie. Uczniowie zobaczyli m.in. Bramę Brandenburską, pozostałości muru berlińskiego. Równie ciekawy okazał się dzień spędzony w Heidepark Soltau.  Tu uczniowie mieli do dyspozycji m.in., kolejki  „Torpeda”, „Lot z demonami”, „Octopus” czy „Kraken”. Najstraszniejsza była wieża „KRZYK” – wznosząca się na wysokość 71 metrów, z której z ogromną prędkością opadało się w dół. Poziom adrenaliny sięgał maksimum. Nie obyło się też  bez szaleństw na basenie.

           Wieczory uczestnicy wymiany spędzali w towarzystwie niemieckich rodzin. Najczęściej zwiedzając okolicę i aktywnie wypoczywając.

         W ciągu tych kilku dni spędzonych razem, zawiązały się przyjaźnie, które będą miały swoją kontynuację podczas rewizyty w Górowie Iławeckim już we wrześniu 2018 roku.

Paweł Pieniak

Galeria


Kolejne spotkanie za nami

W dniach od 22 do 28 września w Szkole Podstawowej (dawnym Gimnazjum nr 1) w Górowie Iławeckim przebywała młodzież z zaprzyjaźnionego Cato Bontjes van Beek-Gymnasium z Achim w Niemczech. Wspólnie z nami poznawali ciekawe miejsca, kulturę i zwyczaje mieszkańców Polski. Sześć dni,  które minęły bardzo szybko, wypełnione były ciekawym programem i pozostawiły po sobie wiele pozytywnych emocji.

 

 Spotkanie rozpoczęło się 22 września już tradycyjnie w Gdańsku. Poznawaliśmy piękne zabytki Starego Miasta. Odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, które charakteryzuje się bardzo ciekawą architekturą przypominającą statek w budowie. Ciekawym okazał się również sam sposób zwiedzania. Dzięki audiobookom,  oryginalnym eksponatom i powszechnej interaktywności, mogliśmy przechadzać się po salach i dotykać historii tak niedawnej i ważnej dla Polski i Europy. Grupa niemiecka doskonale rozumiała, że był to początek wielkich zmian również w ich ojczyźnie.             

Kolejny dzień – to pobyt w Lidzbarku Warmińskim. Najpierw otrzymaliśmy sporą dawkę historii, zwiedzając zamek, a później relaksowaliśmy się w Termach Warmińskich, które pozytywnie zaskoczyły naszych gości ilością atrakcji. Po trzech godzinach wszyscy wracaliśmy do Górowa uśmiechnięci i pełni energii.

Niedziela – to tradycyjnie dzień spędzony z rodzinami. Każdy z uczestników wymiany  wykorzystał go na swój sposób. Wielu było na wyjeździe w Olsztynie, inni byli na wycieczce rowerowej po najbliższej okolicy, a jeszcze inni na ….. weselu!!!

            W poniedziałek rano wszyscy spotkaliśmy się w szkole, skąd poszliśmy do Centrum Barka, gdzie dzięki uprzejmości kierownictwa, wzięliśmy udział w  warsztatach artystycznych. Wszyscy intensywnie pracowali, aby stworzyć, często po raz pierwszy, swoją pracę techniką decupage.

             Chyba największe emocje  wywołały wśród uczestników zmagania sportowe. Tory przeszkód, gra w dwa ognie, siatkówkę i … gwóźdź programu - przeciąganie liny. To dopiero była „adrenalina” i fajna zabawa.

            Następnego dnia zrobiliśmy sobie długi spacer po Górowie. Zaczęliśmy od Ratusza, gdzie spotkaliśmy się z Burmistrzem Miasta p. Jackiem Kostką, który serdecznie wszystkich przywitał i wyraził swoją radość z wizyty gości z Niemiec. Później odwiedziliśmy nasze najważniejsze zabytki, czyli kościoły, muzeum Dreyse, park miejski. Podążaliśmy śladami starych przedwojennych fotografii i szukaliśmy tych miejsc na terenie miasta. Przy tej okazji zebraliśmy dużo informacji z dziejów Górowa i poznaliśmy szereg opowieści i legend związanych z naszym miasteczkiem. Wieczorem wszyscy dobrze bawiliśmy się na dyskotece szkolnej.

            W kolejnym dniu nasi goście brali udział w lekcjach. Potem wszyscy w mieszanych grupach wykonaliśmy tematyczne plakaty ze zgromadzonych przez nas zdjęć. Konieczność współpracy w międzynarodowych grupach była okazją do przełamywania barier językowych – zresztą nie tylko my ćwiczyliśmy język niemiecki; nasi koledzy z Achim mieli możliwość poznać podstawowe słownictwo polskie.

            Nasze działania zostały uwiecznione na filmie, który każdego dnia tworzyliśmy wspólnie. Poczęstunek w restauracji „Róża Wiatrów”  zakończył dzień intensywnej pracy.

Następnego dnia (28 września)  bardzo wcześnie rano nasi goście udali się do Olsztyna, aby stąd ruszyć do Achim.

Wspólnie spędzony czas, jak zawsze, minął zbyt szybko. Musieliśmy pożegnać się z naszymi kolegami z Niemiec. Wszyscy zgodnie podkreślali, że było przyjemnie i czas spędzony w Górowie oraz  ciepłe przyjęcie przez rodziny z Polski pozostaną długo w ich pamięci. 

                                                                   Uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej

 

Górowskie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II (obecnie Szkoła Podstawowa) zajmuje się wymianą polsko-niemiecką od roku 2001. W jej ramach corocznie uczniowie z Polski wyjeżdżają na 8 dni do Niemiec, a w następnie przyjeżdżają do Polski ich rówieśnicy z Niemiec. Oba wyjazdy są finansowane w ramach projektu i wsparcia finansowego Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i dzięki temu koszty dla ucznia ograniczone są do minimum. Zapraszamy obecnych uczniów naszej szkoły do udziału w wymianie już w 2018 r. Zapisy trwają!


Przystanek Achim po raz kolejny

W dniach od 7 do 13 czerwca 2017 r. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim uczestniczyło  po raz kolejny w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, w której udział wzięło 9 uczniów wraz z dwoma opiekunami z Górowa  oraz uczniowie z partnerskiego Cato Bontjes van Beek Gymnasium z Achim z Niemiec. Wymianę  wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Podczas trwającej tydzień wymiany, młodzież spotkała się z przedstawicielami powiatu Verden, odwiedziła miasto Bremen. Uczniowie z Polski wraz ze swoimi parterami wymiany z Achim z zainteresowaniem uczestniczyli w lekcjach, mieli możliwość doskonalenia umiejętności językowych, poznawania kultury, zwyczajów i stylu życia rodzin niemieckich.

Uczniowie z Polski wspólnie z przyjaciółmi z Niemiec realizowali projekty tematyczne, np.: przeprowadzili wywiady z Polakami mieszkającymi w Niemczech, powstały też wspólnie zredagowane plakaty, w której młodzież, opisała różnicę między kulturą polską a niemiecką.

Był też czas na zabawę. Największą atrakcją, co potwierdzają sami uczniowie,  był dzień spędzony w Heidepark Soltau. Do dyspozycji mieli oni, m. in., kolejki  „Torpeda”, „Lot z demonami”, „Octopus” czy „Kraken”. Najstraszniejsza była wieża „KRZYK” – wznosiła się na wysokość 71 metrów by z prędkością 100km/h opaść w dół. Poziom adrenaliny sięgał maksimum. Uczniowie spędzali też czas w parku linowym,  poznawali historię miasta Bremen, z rodzinami niemieckimi zwiedzali okolicę i aktywnie wypoczywali.

Ostatniego dnia ciężko było wyjeżdżać. W ciągu tych kilku dni, spędzonych razem, zawiązały się przyjaźnie, które będą miały swoją kontynuację podczas rewizyty w Górowie Iławeckim we wrześniu 2017 roku. 

Jeśli ktoś ma ochotę uczestniczyć w wymianach międzynarodowych, ćwiczyć umiejętności językowe, poznać ciekawych ludzi i pojechać do pięknych miejsc – zapraszamy do naszej szkoły, ponieważ będziemy kontynuować wymianę polsko-niemiecką i udział w Programie ERASMUS+         - dodaje dyrektor szkoły, Dariusz Hawrylec.

Paweł Pieniak


 Górowscy gimnazjaliści z wizytą w Achim

Początek października już tradycyjnie wiąże jest z wyjazdem górowskiej młodzieży do niemieckiego Achim. Od kilkunastu lat inicjatywę tą wspomaga finansowo Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży z Warszawy.

Tym razem wyjazd rozpoczął się 6 października, kiedy to grupa podekscytowanych i - w niektórych przypadkach nieco przerażonych - uczniów udała się do Niemiec, gdzie w ramach organizowanej już od lat wymiany polsko-niemieckiej rozpoczęła swoją przygodę z językiem oraz kulturą tamtego regionu Europy. Oprócz gimnazjalistów w wyjeździe uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim oraz Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.  podobnie jak Od wielu lat spotkanie wspomaga finansowo, co znacznie .

Jak podkreśla dyrektor górowskiego gimnazjum Dariusz Hawrylec: Wymiana cieszy się dużym zainteresowaniem i zadowala nas to, że możemy do współpracy włączyć również uczniów z zaprzyjaźnionych szkół.

Młodzież przebywała w Niemczech do 15 października. Podczas dziewięciodniowego pobytu, mieszkając u swoich niemieckich kolegów i koleżanek, miała okazję przyjrzeć się codziennemu życiu, a dzięki uczestnictwu w zajęciach lekcyjnych porównać zwyczaje i zasady obowiązujące w obu szkołach. Najbardziej spodobał im się cichy dzwonek, a dziewięćdziesięciominutowe lekcje były sporym zaskoczeniem.

- To cenne doświadczenie dla naszych uczniów. Poza wykonywaniem zadań zaplanowanych przez niemieckich koordynatorów nasi uczniowie realizowali gimnazjalny projekt edukacyjny, tym razem związany z dość świeżym problemem, jakim jest uchodźstwo i migracje – dodają opiekunowie grupy polskiej Katarzyna Jakubowska i Roman Petrecki.

Podczas Dnia kultury młodzież miała okazję porozmawiać z uczniami pochodzącymi z Sudanu, Erytrei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Albanii, i wielu innych.

- Młodzi imigranci opowiadali nam o swoim życiu. Niektóre z tych opowiadań uzmysłowiły nam, jak bardzo ważny jest ten temat dla przyszłości ich państw i naszego życia - powiedziała Paulina, uczennica klasy drugiej.

- To ciekawe poznać kogoś,  kto musi dostosować się do nowego miejsca, poznać nowy język. Podziwiam, że radzą sobie z tym świetnie, dobrze czują się w nowym dla nich miejscu – dodaje Iza, kolejna uczestniczka wymiany – z drugiej strony, nie są odrzucani czy nieakceptowani przez uczniów z Niemiec.                                            

Oprócz zajęć szkolnych organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji: wycieczki do Bremen, Verden, parku rozrywki Heide Park, wizytę w centrum nauki Uniwersum i pobyt na basenie. Oczywiście największa atrakcją był Heide Park, gdzie uczestnicy mogli zbadać swój poziom strachu.

W piątkowe południe 16 października cała grupa szczęśliwie powróciła do Górowa. Z Niemiec przywieźli masę wspomnień, ciekawe doświadczenia i z pewnością otwartość na świat i ludzi. Teraz z niecierpliwością czekają na rewizytę niemieckiej młodzieży. Póki co, muszą wystarczyć pogaduszki na facebooku. 

 Katarzyna Jakubowska


    Gdy planowaliśmy nasze kolejne spotkanie z uczniami zaprzyjaźnionego Cato Bontjes van Beek-Gymnasium z Achim w Niemczech, długo zastanawialiśmy się, co pokazać gościom w tak małym miasteczku jak Górowo Iławeckie. Okazało się, że wcale nie mieliśmy z tym większych problemów. Ale do rzeczy.

             Początek spotkania miał miejsce w Gdańsku - 8 czerwca bieżącego roku. Tam atrakcji turystycznych nie brakowało. Sam spacer po ulicy Długiej wprawił nas w przyjemny nastrój „bycia w wielkim świecie”. Zewsząd słychać było gwar, różne języki, uśmiechających się ludzi i długo oczekiwane słońce, które przyjemnie nas ogrzewało. Zaczęliśmy od Westerplatte, miejsca ważnego i symbolicznego dla Polaków i Niemców, w którym zaczęła się II wojna światowa.

            Gdy weszliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, ten nieco dziwny z zewnątrz budynek zaskoczył nas swoim przestrzennym wnętrzem. Ktoś z grupy niemieckiej nawet powiedział: „Jakbyśmy byli w Brukseli!” Zainteresował nas również sposób zwiedzania. Dzięki audiobookom,  oryginalnym eksponatom i powszechnej interaktywności, mogliśmy przechadzać się po salach i dotykać historii tak niedawnej i ważnej dla naszego kraju. Grupa niemiecka zasłuchana w opowieści z tamtych wydarzeń doskonale rozumiała, że był to początek wielkich zmian również w ich ojczyźnie. Polecamy wszystkim zwiedzanie tego muzeum, bo naprawdę pozostawia wiele wrażeń i pozwala poznać historię nawet tak młodym ludziom jak my.

            W Gdańsku mieliśmy też okazję zwiedzić ZOO, Żuraw i Muzeum Morskie. Musimy wspomnieć o wspaniałym młodym przewodniku panu Patryku, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam i naszym niemieckim przyjaciołom historię Gdańska i pokazał najciekawsze miejsca starówki. Wieczorem wszyscy odpoczywaliśmy aktywnie, grając w kręgle – naprawdę świetna zabawa, która wciągnęła nawet sceptyków!

            Po dwudniowym pobycie w Gdańsku, w drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze Malbork. Tu kolejna dawka historii – szkoda, że nie było z nami pana Patryka – w jego wydaniu na pewno byłaby ona ciekawsza.

            No i co teraz? – Jesteśmy w Górowie. Wydaje się, że uśmiechy nieco zbladły, pojawiają się pierwsze niepewne spojrzenia kolegów z Niemiec. Za chwilę wszyscy rozejdą się po domach. Rodzice też jakoś wydają się być podenerwowani. Ciekawe jak minie pierwsza noc?

            Rano witamy się w szkole. Wszyscy uśmiechnięci! – Uff – to znaczy, że nasi goście czują się u nas jak w domu. Opowiadają niemieckim opiekunom, jak ich ugoszczono, jak wyglądają pokoje, no i że ciągle muszą coś jeść – Ach ta polska gościnność...

            Na początek wspólne lekcje, później spotkanie z p. Grzegorzem Błockim, który opowiedział o wyjątkowym charakterze naszego sympatycznego miasteczka, z jego wspaniałymi sportowymi tradycjami, których częścią jest też nasza szkoła i jej uczniowie. Dalej -  dzień sportu. Gramy w siatkę i piłkę nożną. Niezła zabawa, ale tak naprawdę pełna integracja nastąpiła dopiero przy grze w dwa ognie. Niezawodny sposób – dwie matki i .... jedna piłka!

            Następnego dnia zrobiliśmy sobie niezły spacer po Górowie. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy tematyczne. Każda miała zrobić zdjęcia szkół, obiektów historycznych oraz przedstawić piękno przyrody naszego miasteczka i jego okolicy. Spacer był długi i okazało się, że nasze Górowo – to coraz piękniejsze miejsce i mamy się czym pochwalić. Dziękujemy przedszkolakom za wspaniałe przyjęcie. Super było wpaść znowu w objęcia pani Irenki i zaśpiewać razem „My jesteśmy krasnoludki...”. Grupa niemiecka też miała swój taneczno-wokalny debiut w Polsce.

            W liceum ukraińskim przywitali nas uczniowie w pięknych wyszywankach. Od razu nabraliśmy ochoty, aby przebrać się w te barwne i bogato zdobione ukraińskie stroje ludowe. Następnym razem musimy zatańczyć razem z „Dumką”. Grupa niemiecka odkryła jeszcze jeden walor naszego miasta – jego różnorodność kulturową.

            Weekend upłynął pod hasłem „Dni Górowa”. I znowu małe zaskoczenie, bo choć mogliśmy bawić się w parku do 22.00, to grupa niemiecka wcale nie chciała tak szybko wracać. Niemcy chwalili bogaty program i profesjonalne przygotowanie święta miasta. Dodatkowo każdy z nas organizował czas dla swojego gościa indywidualnie.

            Pierwszy dzień nowego tygodnia rozpoczął się dość pracowicie, pod czujnym okiem p. Anety Kościuczuk i Alicji Kozłowskiej pracowaliśmy w Centrum Barka nad naszymi dziełami sztuki – obrazami na jedwabiu oraz glinianymi naczyniami i figurkami. Chyba poszło nam całkiem nieźle, bo wszyscy chcieli zabrać ze sobą swoje prace.

            Potem jeszcze turniej tenisa stołowego. Nikt nie spodziewał się, że zwycięzcą zostanie opiekun grupy niemieckiej – pan Reinhard Prahm. Pokonał on wszystkich i z rąk pana Petreckiego i Markowskiego, którzy przygotowali turniej, otrzymał nagrodę. Drugie i trzecie miejsce przypadło uczestnikom z Polski i z Niemiec. Dwa kolejne dni przeszły szybko. Nasi goście brali udział w lekcjach i projektach szkolnych. Odbyła się też dyskoteka, w której uczestniczyli wszyscy chętni uczniowie nasze szkoły.

            Ostatni dzień w szkole zakończył się wykonaniem tematycznego collage`u  ze zgromadzonych przez nas zdjęć. Powstał również film z pobytu naszych gości. Ognisko pożegnalne nie trwało długo, bo uczniowie z Niemiec wyjeżdżali następnego dnia (17 czerwca)  bardzo wcześnie rano. Wszyscy podkreślali, jak pięknie położone jest nasze miasteczko i jak ciepło zostali przyjęci przez jego mieszkańców. Mówili, że jesteśmy mieszkańcami małego miasteczka o wielkim sercu.

            Jak zwykle wspólnie spędzony czas minął zbyt szybko. Musieliśmy pożegnać się z naszymi kolegami z Niemiec. Teraz przed nami  rewizyta w Achim  i wiemy, że czekają tam na nas przyjaciele.

 https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=60


 

Jak co roku młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Górowie Iławeckim (20 uczniów i 2 opiekunów) odwiedziła swoich przyjaciół z Cato Bontjes van Beek-Gymasium z Achim w Niemczech.

Było SUUUPER!!! - tak na pytanie o wrażenia z pobytu w partnerskiej szkole Cato Bontjes van Beek-Gymasium z Achim w Niemczech, odpowiadają uczestnicy wymiany. Ciekawe spotkania, wspólne działania, uczestnictwo w interesujących lekcjach i różnych formach rozrywki wypełniło program tegorocznej wymiany, która odbywała się w dniach 13-23 października 2014 r.

Uczniowie mieli możliwość doskonalenia umiejętności językowych, poznawania kultury, zwyczajów i stylu życia rodzin niemieckich. Uczestniczyli w zajęciach szkolnych (lekcje muzyki, historii, języka hiszpańskiego i niemieckiego) swoich kolegów i koleżanek. Wspólnie z przyjaciółmi z Niemiec realizowali projekty tematyczne, np.: naukę gry w lacrosse (rozgrywanej na trawiastym boisku, polegającej na umieszczeniu za pomocą specjalnej, trójkątnej rakiety piłki w bramce przeciwnika – pierwowzór hokeja na lodzie), gry terenowe z użyciem nawigacji GPS do poznawania miasta Brema, powstała też wspólnie zredagowana gazetka, w której młodzież, opisała program wymiany, swoje pasje, zainteresowania i przepisy kulinarne typowych dań narodowych.

Był też czas na zabawę. Największą atrakcją, co potwierdzają sami uczniowie,  był dzień spędzony w Heideparku Soltau. Do dyspozycji mieli oni, m. in., największą drewnianą kolejkę górską w Europie - „Colossoss”, i inne o wymownych nazwach – „Torpeda” czy „Kraken”. Poziom adrenaliny sięgał maximum. Uczniowie spędzali też czas na basenie,  festynie (Freimarkt) w Bremen, z rodzinami niemieckimi zwiedzali okolicę i aktywnie wypoczywali.

Ostatniego dnia ciężko było wyjeżdżać. W ciągu tych kilku dni, spędzonych razem, zawiązały się przyjaźnie, które będą miały swoją kontynuację podczas rewizyty w Górowie Iławeckim w czerwcu 2015 roku. 

https://gimgorowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=12

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa
    ul. Sikorskiego 22
    ul. Szkolna 4
    11-220 Górowo Iławeckie
  • ul. Sikorskiego 22 (89) 76-11-830,
    ul. Szkolna 4 (89) 76-27-000

Galeria zdjęć